Președinte Secțiunea Vioară/Violoncel
Membri Juriu Secțiunea Vioară
Prof. univ. dr. NICUȘOR SILAGHI
Prof. REMUS AZOIȚEI - Royal Academy of Music Londra
Asist. univ. drd. - VALENTIN ȘERBAN
Prof. univ. dr. VASILE JUCAN - Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”
Muzician cu o activitate interpretativa in care a imbinat deopotriva activitatea solistica si cariera in domeniul cameral, Vasile Jucan este un exponent de vaza al scolii muzicale clujene si transilvanene.
Nascut in 1957, Vasile Jucan a urmat cursurile Academiei de Muzica Gheorghe Dima din Cluj, la clasa de violoncel, unde a beneficiat de indrumarea unor eminenti pedagogi.
Vasile Jucan a castigat numeroase concursuri nationale ca violoncelist, dar si ca membru al diferitelor formatii camerale, in ipostaza de solist participand la Concursul International de Violoncel de la Praga si perfectionandu-se in cadrul mai multor cursuri de maiestrie sustinute de profesori de prima marime precum Adam Karoly, Walter Schultze, Alain Meunier sau Linn Harel. De asemenea, in domeniul muzicii de camera Vasile Jucan s-a perfectionat cu formatii renumite precum Cvartetul Juilliard, Cvartetul Mendelssohn sau Cvartetul Emerson.
Activ initial in domeniul concertistic unde s-a remarcat ca solist al Filarmonicii Transilvania din Cluj si a colaborat cu mari dirijori precum Petre Sbarcea, Cristian Mandeal, Remus Georgescu, Leopold Stokowski, Lawrence Foster, s. a., Vasile Jucan s-a consacrat, din 1987 si pana in prezent, ca membru de baza al Cvartetului Transilvan. Alaturi de aceasta prestigioasa formatie camerala, Vasile Jucan a sustinut numeroase concerte incununate de succes si a realizat la fel de multe inregistrari discografice si turnee artistice in mai multe tari europene, SUA si Japonia.
Pe langa cariera interpretativa, Vasile Jucan are si o intensa activitate pedagogica, fiind profesor la Academia de Muzica Gheorghe Dima din Cluj, unde detine gradul didactic de Profesor universitar doctor si functia de rector al Conservatorului clujean, dupa ce intre 2008 si 2012 a fost decan al Facultatii de Interpretare Muzicala a aceleiasi institutii academice amintite. Avand si preocupari stiintifice in care abordeaza anumite aspecte ale artei violoncelistice si bucurandu-se de rezultate remarcabile obtinute de studentii sai, Vasile Jucan a fost si este invitat sa sustina masterclass-uri in Franta, Olanda si Japonia.
Prof. univ. dr. NICUȘOR SILAGHI - Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”
Prof. univ. dr. la Academia Naționalǎ de Muzicǎ „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, Nicușor Silaghi predǎ vioara ȋncǎ din 1991. În anul 1980, este membru ȋn Filarmonica de Stat Sibiu și mai apoi, începând cu 1981 ȋn Filarmonica de Stat Cluj-Napoca, iar din 1987, membru fondator al Cvartetului Transilvan.
De-a lungul carierei, Nicușor Silaghi a susținut peste 2000 de recitaluri cu Cvartetul Transilvan ȋn țarǎ și strǎinǎtate, numeroase recitaluri și concerte solo, avȃnd ȋn palmares peste 20 de prime audiții absolute, ȋnregistrari radio-tv, CD etc. De asemenea, a fost concert-maestru al orchestrelor “Romania Festival” și “Internazionale d’Italia”.
A concertat pe multe dintre scenele importante din Europa, SUA și Asia, evoluând totodatǎ ȋn cadrul unora dintre cele mai prestigioase festivaluri precum: Aspen Music Festival, Colorado (SUA), Ravinia Festival (Chicago, SUA), Aldeburgh Festival (UK), Bath Festival (Yehudi Menuhin) (UK), Kuhmo Festival (Finlanda), Kemnitz (Germania), Salamanca (Spania), Salzburg (Austria), Aix en Provence (Franța) etc.
Printre colaboratorii de pe scenǎ ȋi vom regǎsi pe Valentin Gheorghiu (pian), Marin Cazacu (violoncel), Dan Grigore (pian), Șerban Lupu (vioarǎ), Aurelian Octav Popa (clarinet), Mihai Ungureanu (pian), Cristina Anghelescu (vioarǎ), Dana Borșan (pian), Daniel Goiți (pian), dar și artiști de prestigiu de peste hotare, precum: Rudolph Firkushny – UK (pian), Michel Bourdoncle – Franța (pian), Rita Sloan –SUA (pian), Erik Friedmann – SUA (vioara), Luz Leskowitz – Austria (vioarǎ), Sharon Bezaly – Israel (flaut), Jeremy Menuhin – UK (pian), Vladimir Mendelsohn (violǎ), Aaral Arad (violǎ) – SUA, Janos Balint – Ungaria (flaut), Andrea Bocelli, Luciano Pavarotti etc.
Pe parcursul activitǎții sale didactice a format mulți tineri valoroși, care evolueazǎ ȋn prezent la un ȋnalt nivel profesional, atat ȋn țarǎ cȃt și ȋn strǎinatate.
Prof. REMUS AZOIȚEI - Royal Academy of Music Londra
Numit de către revista britanică The Strad ca ‟un virtuoz incurabil cu suflet şi tehnică fabuloase”, violonistul Remus Azoiţei a absolvit Conservatorul din Bucureşti la clasa lui Daniel Podlovski, dupa care a obtinut o bursă de studii la renumita Juilliard School din New York unde a studiat cu Itzhak Perlman pentru titlul de Master of Music. De-a lungul timpului el a beneficiat si de indrumarea violonistului Bujor Prelipcean.
Remus Azoiţei a concertat în săli prestigioase cum ar fi Carnegie Hall in New York, Concertgebouw Amsterdam, Salle Cortot Paris, Konzerthaus Berlin, St-Martin-in-the-Fields şi Wigmore Hall în Londra, Teatro La Fenice Veneţia, Auditorio Nacional Madrid sau Konzerthaus Viena, apărând de asemeni în festivalurile muzicale de la Tokyo, Cambridge, Londra, Berlin, Heidelberg şi Santander, între altele. A colaborat cu artisti renumiţi printre care se numără Lawrence Foster, David Geringas, Gérard Caussé, Michael Sanderling sau Adrian Brendel, fiind de asemeni solist al unor ansambluri de prestigiu precum Viena Kammer Orchester, Berlin Kammer Orchester, Orchestre Nationale de Belgique, Philharmonic Chamber Orchestra of London sau Orchestre Philarmonique de Radio France. În 2005, el a interpretat Dublul concert de Bach alături de violonistul Nigel Kennedy în cadrul Festivalului Internaţional George Enescu, concert preluat de către 19 posturi de radio si televiziune din Europa, incluzând BBC, Arte şi Mezzo. Cu ocazia debutului său la celebra Wigmore Hall din Londra, ziarul Sunday Express scria că “a cântat un concert de neuitat în faţa unei săli Wigmore arhipline şi a ridicat publicul în picioare. Iată un muzician excepţional.”
Remus Azoitei a înregistrat în premieră mondială integrala lucrărilor pentru vioară şi pian de George Enescu alături de pianistul Eduard Stan, pentru casa de discuri Hanssler din Germania.
În 2001, Remus Azoiţei a fost numit profesor de vioară al Academiei Regale de Muzică din Londra, la acel moment fiind de asemeni cel mai tânăr profesor de vioară din întreaga istorie de 200 ani a Academiei. El este director artistic al Societăţii Enescu din Londra, aflata sub inaltul patronaj al Principesei Margareta. În 2013 Regele Romaniei Mihai l-a numit ofiter al ordinului „Coroana Romaniei”. Remus Azoitei canta pe o vioara Niccolo Gagliano, creata in 1750.
In 2019 el a sustinut concerte la Carnegie Hall in New York si Kennedy Center la Washington DC, intre multe alte aparitii europene. A fost solistul Orchestrei de Camera din Viena in cadrul Festivalului Enescu, editia 2021.
In aprilie 2025 a primit Premiul de Excelenta al UCIMR - sectiunea solist instrumentist.
Asist. univ. drd. - VALENTIN ȘERBAN - Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”
Valentin Șerban își confirmă locul printre cei mai apreciați violoniști ai generației sale, cucerind publicul prin expresivitate, virtuozitate și profunzimea interpretării sale. Și-a început formarea la Brașov, la Liceul de Muzică și Universitatea Transilvania, continuându-și studiile de master la Universitatea de Arte din Graz, sub îndrumarea violonistei Silvia Marcovici. Talentul său a fost confirmat prin numeroase premii, printre care se numără distincțiile obținute la concursurile Andrea Postacchini (Italia), Mihail Jora, Ștefan Ruha și Remember Enescu (România).
După câștigarea Marelui Premiu la Concursul Internațional George Enescu 2020/21, a fost invitat să concerteze ca solist în cadrul Festivalului Enescu din 2021, alături de Orchestra Filarmonică din Zagreb, și a deschis ediția 2022 a Concursului Enescu interpretând Triplul concert de Beethoven alături de laureații celorlalte două secțiuni. Din toamna anului 2024 predă vioara, în calitate de doctorand, la Academia Națională de Muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca.
Timp de cinci ani, Valentin Șerban a fost membru al prestigiosului ansamblu Les Dissonances, sub conducerea violonistului David Grimal. A fost violonist și concertmaestru al Orchestrei Române de Tineret, iar între aprilie 2023 și decembrie 2024 a deținut poziția de concertmaestru al Filarmonicii George Enescu din București. De asemenea, a susținut cursuri de măiestrie la Iași, Cluj (2024) și Brașov (2025).
Printre cele mai importante momente ale anului 2025 se numără concertul din cadrul Festivalului Internațional George Enescu, în care va evolua alături de Rotterdam Philharmonic Orchestra sub bagheta dirijorului Lahav Shani, la Ateneul Român, dar și concertul pe care îl va susține la Filarmonica din Sarajevo. Tot în calitate de solist va concerta și alături de Orchestra de Cameră Radio și filarmonicile din București (la care a fost invitat și în calitate de concertmaestru), Ploiești, Sibiu, Iași, Arad și Bacău. În formula ansamblului Trio Alpha (alături de violoncelistul Ștefan Cazacu și pianistul Ioan-Dragoș Dimitriu) revine pe scena Ateneului Român în martie, după ce, în noiembrie 2024, cei trei au cântat împreună pe aceeași scenă, iar alături de pianistul Mihai Diaconescu va avea un turneu de recitaluri la Arad, Oradea, Mureș, Craiova, Cluj și Timișoara.
Pe plan internațional, a concertat în 2023 la Osaka cu Harmonious Chamber Orchestra și violoncelistul Răzvan Suma, în Austria cu Orchestra de Cameră din Hartberg. În 2024 a susținut recitaluri la Madrid, Barcelona, Paris și Varșovia, culminând cu un concert la Paris alături de Orchestra de Cameră Radio, în cadrul Summit-ului Internațional Village de la Francophonie.
În 2024, a susținut concerte alături de Orchestra Națională Radio și filarmonicile din Cluj-Napoca, Iași, Brașov, Sibiu, Ploiești, Bacău, Târgu Mureș și Satu Mare. A fost protagonistul unor turnee de recitaluri (Vibrations, ediția a II-a) cu pianistul Mihai Diaconescu, alături de care a cântat și în festivalul Classix, și a evoluat în trio cu Dragoș Dimitriu (pian) și Ștefan Cazacu (violoncel). A susținut un recital extraordinar la Ateneul Român alături de violonistul Liviu Prunaru, în cadrul Concursului Internațional George Enescu, pentru care i-a fost oferită vioara Guarneri del Gesù Catedrala, din patrimoniul Muzeului Național George Enescu. A fost, de asemenea, invitat să participe la proiectul Moștenitorii României Muzicale, organizat de Radio România Muzical și a cântat alături de Enescu Ensemble în Festivalul Internațional Enescu și muzica lumii de la Sinaia.
Repertoriul său cuprinde peste 20 de concerte pentru vioară, pe care le interpretează cu aceeași pasiune ca și proiectele camerale, în care se implică constant. A colaborat cu artiști de renume precum Midori, Alina Pogostkina, Andrei Ioniță, Erik Schumann, Alissa Margulis, Alexander Buzlov, Konstantin Heidrich, Claudio Bohórquez, Julia Hamos, Viviane Hagner, Vladimir Mendelssohn, Philippe Graffin, Nicolas Dautricourt și Liviu Prunaru. A evoluat pe scene importante, precum Filarmonica din Paris, Konzerthaus Berlin, Queen Elisabeth Hall din Antwerp, Ateneul Român, Opéra de Dijon și Le Volcan din Le Havre.
Pe plan discografic, Valentin Șerban a realizat înregistrări de referință, printre care integrala sonatelor pentru vioară și pian de Johannes Brahms, alături de pianista Liliana Iacobescu (Electrecord), Trio op. 15 de Bedřich Smetana împreună cu Claudio Bohórquez și Julia Hamos (Krzyżowa-Music), precum și albumul Violin in Love (Editura Casa Radio), parte a seriei Moștenitorii României Muzicale, realizat împreună cu pianista Daria Tudor, cu lucrări de Robert Schumann, Clara Schumann și Johannes Brahms.