By using this website, you agree to the use of cookies as described in our Privacy Policy.

Juriu Secțiunea Violoncel

Președinte Secțiunea Vioară/Violoncel

Vasile Jucan  Prof. univ. dr. VASILE JUCAN

 

Membri Juriu Secțiunea Violoncel

Zsolt Torok  ZSOLT TÖRÖK

 Mircea M  MIRCEA MARIAN

Cazacu  ȘTEFAN CAZACU

 


  Prof. univ. dr. VASILE JUCAN - Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” 

Muzician cu o activitate interpretativa in care a imbinat deopotriva activitatea solistica si cariera in domeniul cameral, Vasile Jucan este un exponent de vaza al scolii muzicale clujene si transilvanene.

Nascut in 1957, Vasile Jucan a urmat cursurile Academiei de Muzica Gheorghe Dima din Cluj, la clasa de violoncel, unde a beneficiat de indrumarea unor eminenti pedagogi.

Vasile Jucan a castigat numeroase concursuri nationale ca violoncelist, dar si ca membru al diferitelor formatii camerale, in ipostaza de solist participand la Concursul International de Violoncel de la Praga si perfectionandu-se in cadrul mai multor cursuri de maiestrie sustinute de profesori de prima marime precum Adam Karoly, Walter Schultze, Alain Meunier sau Linn Harel. De asemenea, in domeniul muzicii de camera Vasile Jucan s-a perfectionat cu formatii renumite precum Cvartetul Juilliard, Cvartetul Mendelssohn sau Cvartetul Emerson.

Activ initial in domeniul concertistic unde s-a remarcat ca solist al Filarmonicii Transilvania din Cluj si a colaborat cu mari dirijori precum Petre Sbarcea, Cristian Mandeal, Remus Georgescu, Leopold Stokowski, Lawrence Foster, s. a., Vasile Jucan s-a consacrat, din 1987 si pana in prezent, ca membru de baza al Cvartetului Transilvan. Alaturi de aceasta prestigioasa formatie camerala, Vasile Jucan a sustinut numeroase concerte incununate de succes si a realizat la fel de multe inregistrari discografice si turnee artistice in mai multe tari europene, SUA si Japonia.

Pe langa cariera interpretativa, Vasile Jucan are si o intensa activitate pedagogica, fiind profesor la Academia de Muzica Gheorghe Dima din Cluj, unde detine gradul didactic de Profesor universitar doctor si functia de rector al Conservatorului clujean, dupa ce intre 2008 si 2012 a fost decan al Facultatii de Interpretare Muzicala a aceleiasi institutii academice amintite. Avand si preocupari stiintifice in care abordeaza anumite aspecte ale artei violoncelistice si bucurandu-se de rezultate remarcabile obtinute de studentii sai, Vasile Jucan a fost si este invitat sa sustina masterclass-uri in Franta, Olanda si Japonia.

su

 Zsolt Torok   ZSOLT TÖRÖK - Şef de partidă al Filarmonicii de Stat Transilvania și violoncelist cvartetul Arcadia

Mezin al unei familii de violoncelişti, Zsolt Török a început la rândul său studiul violoncelului la vârsta de 6 ani. După absolvirea Liceului de Muzică “Sigismund Toduţă” din Cluj-Napoca a urmat studiile universitare şi masteratul la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”, la clasa profesorului Vasile Jucan, membru al Cvartetului Transilvan.
A câştigat o serie de premii la concursuri naţionale şi internaţionale, între care Premiul Special al juriului la Concursul Internaţional de Violoncel „David Popper” din Ungaria (2003), Premiul II şi Premiul de Popularitate la Concursul „Sigismund Toduţă” (Cluj-Napoca, 2005).
Este membru al Filarmonicii „Transilvania” din Cluj-Napoca din anul 2005 și în prezent șef al partidei de violoncel. A concertat ca solist cu filarmonicile din Satu Mare, Sibiu, Oradea, Cluj-Napoca şi Braşov.
Este membru fondator al Cvartetului Arcadia, alături de care se bucură de o carieră frumoasă pe cele mai recunoscute scene ale lumii, și de un contract de exclusivitate cu casa de discuri Chandos din Marea Britanie. În prezent Cvartetul Arcadia este cvartet în rezidență la Centrul Național de Artă Tinerimea Română din București.

(Foto credit - Claudiu Guraliuc)

sus

  Mircea M  MIRCEA MARIAN - Solist instrumentist Orchestra de Cameră Radio, București

 

Mircea Marian a susținut concerte, în calitate de solist, alături de orchestre ca Filarmonica din Gera - Germania, Orchestra Universității din Graz - Austria, Orchestra Națională Radio și Orchestra de Cameră Radio - București, Orchestra Română de Tineret, Filarmonica din Arad, Filarmonica din Botoșani, Filarmonica Ion Dumitrescu din Râmnicu Vâlcea, Orchestra de Cameră Focșani, Filarmonica Muntenia din Târgoviște, Filarmonica Oltenia din Craiova. A colaborat, de asemenea, cu Filarmonica George Enescu, Ansamblul Archaeus, Camerata Regală și Orchestra Metropolitană București.

În calitate de solist sau în cadrul ansamblurilor din care face parte, Mircea Marian a susținut recitaluri și concerte ca- merale în Germania, Austria, Elveția, Belgia, Luxemburg, Marea Britanie, Irlanda, Franța, Italia, Republica Cehă, Slovacia, Slovenia, Ungaria, Israel, Liban, Turcia, China, Vietnam ș.a.

A participat la festivaluri precum Festivalul CellEAST, Festivalul ICon Arts, Festivalul Internațional George Enescu, Festivalul Internațional Sergiu Celibidache, Festi- valul SoNoRo, SoNoRo Interferențe, Nocturne Baroce, Festivalul Meridian, Festivalul IS Potsdamer Innenstadt, Săptămâna Internațională a Muzicii Noi, Festivalul Enescu și muzica lumii.

De asemenea, a realizat înregistrări în cadrul Societății Române de Radiodifuziune, atât în calitate de solist, cât și alături de Duo Cello Jaya.

Din dorința de a transmite mai de- parte experiența sa artistică, Mircea Marian se dedică în ultimii ani și activității pedagogice, predând la Universitatea Națională de Muzică din București (catedra de muzică de cameră) și la Colegiul Național de Arte Dinu Lipatti. A făcut parte din juriul mai multor concursuri naționale de interpretare muzicală și a fost profesor îndrumător în cadrul unor masterclass-uri prezentate la CellEAST Festival (București – 2022), la Academia Icon Arts (Transilvania – 2018) și la Academia Naţională de Muzică din Hanoi (Vietnam – 2016).

Absolvent al studiilor de licență, masterat și doctorat ale Universității Naționale de Muzică din București, s-a format sub îndrumarea unuia dintre cei mai mari violonceliști români: Marin Cazacu.Mircea Marian a obținut mai multe premii la competiții naționale și internaționale, precum premiul I la Concursul Internațional de la Liezen - Austria, premiul I și premiul special al Concursului Internațional Eugen Coca – Chișinău (Republica Moldova), premiul I la concursul Victor Giuleanu, premiul II la concursul Drumul spre celebritate, marele premiu la concursul Paul Constantinescu și premiul I la concursul Mihail Jora (România).

Pe parcursul dezvoltării sale artistice, a urmat cursuri de perfecționare și a susținut recitaluri alături de muzicieni de prestigiu precum: Marin Cazacu, Jan-Erik Gustaffson, Alexandra Guțu, Frans Helmerson, Diana Ketler, Aage Kvalbein, Fenyo Laszlo, Olsi Leka, Robin Pharo, Răzvan Popovici, Marcin Sieniawski, Răzvan Suma.

(Foto credit - Cristian Barcan)

sus

Cazacu  ȘTEFAN CAZACU - Solist concertist al Filarmonicii de Stat Sibiu și C.d.a la Universitatea Națională de Muzică București

Recent laureat în Germania și România, tânărul violoncelist Ștefan
Cazacu și-a adăugat în palmaresul său două distincții internaționale: premiul I la International Danube Festival - Donaufest (Ulm, Germania - 2022) și premiul al III-lea la Concursul Internațional George Enescu (București, România - ediția 2020-2021).
Ștefan Cazacu se bucură de o carte de vizită ce constituie baza unei cariere de succes. A primit de timpuriu o educație complexă într-o celebră familie de muzicieni, a urmat studii muzicale universitare la București și la Viena, a obținut premii în diverse competiţii naţionale și internaționale și a fost apreciat - în ipostază solistică sau ca membru al Orchestrei Române de Tineret – în țări ca Olanda,
Germania, Austria, Spania, Portugalia, Franța, Elveția, Italia, Ungaria, Slovacia, Cehia, Norvegia, Luxemburg, Belgia, Bulgaria, Macedonia de Nord, Serbia, Republica Moldova, Turcia, Israel,
Emiratele Arabe Unite, Vietnam, China, Statele Unite ale Americii.
Povestea sa în lumea muzicii se scrie având ca partener de drum un violoncel de colecție, pe care Ștefan are privilegiul de a cânta de la vârsta de 15 ani. Instrumentul său a fost creat în urmă cu peste 100 de ani, în 1917, la Torino (Italia), de către lutierul Georg Ullman.
În recitaluri sau concerte - în ipostază solistică sau ca membru al Orchestrei Române de Tineret - Ștefan Cazacu a fost aplaudat pe scene europene importante, precum Musikverein și Konzerthaus – Viena, sala Filarmonicii din Paris, Konzerthaus și sala Filarmonicii din Berlin, Elbphilarmonie Hamburg, l’Auditorium Parco della Musica - Roma, sălile filarmonicilor din Skopje, Sofia, Belgrad. De asemenea, a cântat pe scenele din România, ca Ateneul Român, Sala Radio, Sala Palatului, Opera Națională București și în sălile filarmonicilor din țară.
A participat la evenimente ca Festivalul Mahler de la Toblach – Italia, Festivalul Orchestrelor de Tineret de la Milano, Festivalul de la Ravello, Festivalul Young Euro Classic – Germania.
A colaborat ca solist cu toate orchestrele simfonice din România – inclusiv cu Filarmonica George Enescu, Orchestra Națională Radio și Orchestra de Cameră Radio – dar și cu Filarmonica din Chișinau (Republica Moldova) sau cu Orchestra de Tineret din Alicante (Alicante Youth Orchestra) – Spania ș.a. Printre dirijorii care l-au acompaniat se numără Cristian Mandeal, Horia Andreescu, Cristian Măcelaru, Camil Marinescu, Theo Wolters.
Talentul său a fost răsplătit prin numeroase distincții obţinute, ca premiul I la Concursul Internaţional de la Liezen – Austria (2008), premiul al II-lea la Concursul Antonio Janigro – Croaţia (2008), Marele Premiu la selecția națională pentru Concursul Eurovision Young Musicians – Bucureşti (2010) ș.a.

Născut în anul 1994, Ştefan Cazacu şi-a început la doar 6 ani formarea muzicală, alături de tatăl său, cunoscutul violoncelist Marin Cazacu. A urmat studiile de licență și de master la Universitatea Națională de Muzică București, la clasa unui alt important violoncelist român: Răzvan Suma.
Grație bursei Erasmus oferite de Uniunea Europeană, și-a completat studiile de master la Universitatea de Muzică din Viena (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien/ University of Music and Performing Arts Vienna), una dintre cele mai importante instituții de gen din lume, a cărei istorie a început cu peste 200 de ani în urmă, în 1817.
Ștefan Cazacu a participat la cursuri de perfecționare susținute de apreciați violonceliști pe scena muzicală internațională, ca Reinhard Latzko, Wolfgang Boettcher și Frans Helmerson.
Pe lângă activitatea sa solistică, în ultimii ani Ștefan Cazacu a ales să se dedice în paralel și pedagogiei, dăruind mai departe din experiența sa, pentru a contribui la formarea tinerilor muzicieni. Astfel, Ștefan Cazacu predă (din 2020) la Universitatea Națională de Muzică București și la Colegiul Național de Arte Dinu Lipatti și a susținut o serie de masterclass-uri.
Cel mai recent atelier de măiestrie este cel prezentat în cadrul Festivalului Internațional CellEAST – primul festival de violoncele din România (2022), eveniment în cadrul căruia a fost invitat și ca solist, evoluând alături de Orchestra Română de Tineret.
În octombrie 2018, alături de părinții și de sora sa - violoncelistul Marin Cazacu, flautista Constanța Cazacu și violonista Iulia Cazacu - Ștefan a participat la primul său turneu național, intitulat Clasic la puterea a treia.
De asemenea, Ștefan Cazacu colaborează constant – începând din anul 2011 – cu ansamblul Violoncelissimo, creat de tatăl său, Marin Cazacu, în anul 1992. Ansamblul presupune o formulă flexibilă – cuprinde între 4 și 100 de violoncele – în funcție de eveniment. Alături de Violoncelissimo, Ștefan Cazacu a cântat în străinătate, în orașe ca Bruxelles sau Washington DC, dar și în țară, la București, Iași, Timișoara ș.a.
Ștefan cântă deseori și alături de violoncelistul Mircea Marian - cei doi artiști prezentându-se publicului sub numele de Duo Serafim - și a fost apreciat în cadrul ansamblului PlaCello – împreună cu Răzvan Suma, Ella Bokor și Mircea Marian.

(Foto credit - Ioana Chirita)

sus