Președinte Secțiunea Studii Teoretice Muzicale
Membri Juriu Secțiunea Studii Teoretice Muzicale
prof. NICOLETA-CAMELIA AMARIȚEI
prof. dr. gr. I HILDA ELISABETA IACOB
Conf. univ. dr. LUCIAN GHIȘA - Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca
Lucian GHIȘA este muzicolog, doctor în muzicologie din anul 2009, având titlul de conferențiar universitar habilitat în cadrul Departamentului de Muzicologie al Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca. Începând cu anul 2011 este cadru didactic titular în cadrul Facultății Teoretice ale aceleiași instituții, susținând cursuri și seminarii la disciplina Teorie-Solfegiu-Dictat. Activitatea de cercetare este materializată prin cărți publicate în sfera genurilor muzicale și a educației auditive, alături de studii de specialitate în domeniul muzicologiei (genuri muzicale), a teoriei muzicii (dezvoltare auditivă) sau învățământului la distanță (oferte educaționale, cursuri). În perioada 2014-2024 a fost Directorul Departamentului de Muzicologie, iar din 2024 este decanul Facultății Teoretice din cadrul Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”.
prof. ROXANA COSMINA MIHĂESCU - Liceul de Muzică „Ion Vidu” Timișoara
ROXANA COSMINA MIHĂESCU, profesor la Liceul de Artă „Ion Vidu” din Timişoara, este absolventă a Universităţii de Vest din Timişoara, Facultatea de Muzică, specializarea Pedagogie muzicală, promoția 1997.
A început cariera didactică în calitate de profesor de muzică și dirijor de cor la Liceul Baptist din Timișoara, instituție în cadrul căreia a contribuit la formarea artistică a tinerelor generații, valorificând pasiunea pentru arta corală insuflată de bunicul matern și tatăl său.
Odată cu trecerea de la învățământul de masă la cel vocațional, în anul 2008, devine profesor de Forme muzicale și Teorie-Solfegiu-Dicteu la Liceul de Artă „Ion Vidu” din Timișoara, iar din anul 2017 îndeplinește funcția de responsabil al Catedrei de Studii Teoretice.
Prin activitatea sa didactică și metodică a contribuit constant la creșterea prestigiului instituției, elevii săi obținând rezultate deosebite la Concursurile Naționale de Teoria Muzicii și la Olimpiada Națională de Interpretare Instrumentală, Vocală și Studii Teoretice. De asemenea, a fost membru al juriului mai multor ediții ale Olimpiadei Naționale Corale.
prof. NICOLETA-CAMELIA AMARIȚEI - Colegiul Național de Artă „Octav Băncilă” Iași
Absolventă a Universității Naționale de Arte „George Enescu” din Iași, Facultatea de Compoziție, Muzicologie, Pedagogie Muzicală și Teatru (promoția 1995), a continuat parcursul academic prin absolvirea programului de master „Relații umane și comunicare” în cadrul Facultății de Psihologie și Științe ale Educației, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (2008).
Și-a început cariera didactică în toamna anului 1995, la Colegiul Național de Artă
„Octav Băncilă” din Iași, instituție în care activează cu dedicare și în prezent. Între anii 2009– 2017 a ocupat funcția de director adjunct, contribuind semnificativ la consolidarea prestigiului colegiului în comunitatea artistică locală și națională. În paralel, a coordonat Catedra de Studii Teoretice și a fost diriginte pentru mai multe generații de elevi, pe care i-a încurajat să-și cultive talentul și să aspire către excelență.
De-a lungul anilor, elevii săi au obținut numeroase premii la concursuri de specialitate și olimpiade naționale, reflectând pasiunea și rigoarea cu care le-a insuflat dragostea pentru muzică.
Este inițiatoarea Concursului Național de Teoria Muzicii „Constantin Constantinescu”, eveniment lansat în 2008, care a devenit un reper în promovarea studiului aprofundat al teoriei muzicale la nivel național.
În plan editorial, a publicat volumul ”Sinteze de teorie și solfegii” (Editura Universitas XXI, Iași 2004), urmat, după două decenii, de culegerea ”IA ȘI CÂNTĂ” (Editura Printhaus, Iași 2024) și coautor la „CULEGERE DE SOLFEGII” (Editura Muzicală și Editura PIM, Iași 2025) expresii a continuității și reînnoirii în procesul educațional artistic.
prof. dr. gr. I HILDA ELISABETA IACOB - Colegiul de Muzică „Sigismund Toduță” Cluj-Napoca
Prof. dr. gr. I Hilda Elisabeta Iacob este cadru didactic titular la Colegiul de Muzică „Sigismund Toduță” din Cluj-Napoca, unde predă disciplinele Teorie-solfegiu-dicteu, Armonie, Forme muzicale și Istoria muzicii. Este metodist în cadrul ISJ Cluj, membră a Corpului de Experți în Management Educațional şi a diferitelor grupuri de lucru ale Ministerului Educaţiei şi Cercetării. De peste 25 de ani, îndrumă studenții Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj în cadrul stagiilor de practică pedagogică. Are o experiență de 20 de ani în elaborarea subiectelor și ca evaluator la olimpiadele și concursurile de profil. Împreună cu elevii săi, se mândrește cu un palmares competiţional remarcabil. A colaborat la publicarea Caietelor de Forme muzicale ale CMST şi a coordonat publicarea Culegerilor de dictee şi solfegii pentru admiterea în clasa a IX-a şi a volumului de cântece pentru copii Pisicuţa pe pian ale prof. Augusta Furda.